Posted on Hozzászólás most!

Figyelem! Fényhiány!

Figyelem! Fényhiány!

 

Elegendő fényhez jut-e a növényem?

 

Alapvető szükségletek

Növényeink fotoszintézis útján állítják elő az energiát a növekedéshez, virágzáshoz, terméséréshez. A fotoszintézishez fényre, levegőre, vízre és tápanyagra van szükségük.

Beltérben nevelt növények esetében nem könnyű biztosítani a fenti szükségletek helyes arányát, különösen, ha speciális igényű fajokról vagy fajtákról van szó.

Ha egy növény számára nem megfelelő a fény mennyisége és/vagy minősége, azt jelzi számunkra. Még a legdélibb fekvésű ablak elé helyezett virágcserép sem mindig jó megoldás, főként télen, amikor kevesebb a napfény.

 

Hogyan jelez a növény?

Ha a virágcserepet már áthelyeztük a lakás legnaposabb részére, de így is kevés a fény, vagy a láda/dézsa nem mozgatható könnyen, a következőket figyelhetjük meg:

  • lehulló levelek,
  • a korábbiaktól eltérő hajtások (például kisebb, kevésbé élénk színű levelek, megnyúlt szár),
  • az ablak/fényforrás irányába törekvő növény,
  • felkunkorodó levelek.

 

Az is előfordulhat, hogy a növény túl sok fényt kap, ilyenkor az alábbiakat tapasztalhatjuk:

  • a levelek színe megfakul,
  • a levelek kiszáradnak, lekonyulnak,
  • a növény hervadni látszik délben, amikor a legtöbb fényt kapja,
  • száraz, barna, perzselésszerű foltok jelennek meg a leveleken.

 

A természetes fényt kiegészítő mesterséges fény

Fényhiánnyal szembesülhetünk a megfelelően benapozott helyhez viszonyított túl magas egyedszám, vagy a növények számára nem tökéletes ablaktájolás esetén is. Ha mesterséges fénnyel pótoljuk, vagy helyettesítjük a napfényt, növelhetjük is az állományt, jobban kihasználhatjuk a rendelkezésre álló teret. Az ideális fényforrás kiválasztásával nő az esélye, hogy egészséges, boldog növényekkel vegyük körbe magunkat.

 

A fény színe

Ha úgy döntöttünk, hogy mesterséges fénnyel segítjük növényeinket, figyelnünk kell arra, hogy az a lehető legnagyobb mértékben imitálja a természetes napfényt, biztosítva közel az összes spektrumot. Ezen belül a két legfontosabb szín a kék és a piros. A kék fény a növény növekedését szabályozza, felel a bokrosodásért, a piros fény a virágzás és a vegetatív növekedés változásait stimulálja. Eme kettő kielégítő aránya elsődlegesen fontos!

A lakóházak világítása általában sok zöld és sárga fényt tartalmaz, ezeket a növények nem, vagy alig használják, a fotoszintézisben közvetlenül nincs jelentőségük, így a napfény helyettesítésére nem alkalmasak. Ez az oka annak, hogy a fényforrások piacán jól elkülöníthetők a növénynevelés céljából kifejlesztett típusok, melyek PAR, azaz fotoszintetikusan aktív tartományban sugározzák a fényt.

 

Találjuk meg az ideális fényforrást!

Ahhoz, hogy a különböző spektrumokban különböző intenzitással világító körték, fénycsövek és LED-ek közül a legjobbat válasszuk, ismernünk kell növényünk igényeit. Ennek ismeretében, és a tér adottságait figyelembe véve akár közösen is megtervezhetjük nappalija, télikertje, üvegháza berendezését fénnyel.

 

Nézzen körül webáruházunkban, és inspirálódjon!

 

forrás: maximumyield

Posted on Hozzászólás most!

8 tipp a helyes beltéri termesztőhely kialakítására

A tél közeledtével a kertekből kiszorulnak a kis gazdák. Lassan minden kinti munka elvégzésre került, és tavaszig lehetne is pihenni. Nem így van ez azonban a beltéri növénytermesztés esetén. Megfelelő körülmények esetén lehet télen is friss zöldség, gyümölcs az asztalon, és ehhez nem feltétlen kell hatalmas üvegházakban gondolkozni. Egy jól átgondolt télikert, nem használt félszoba, vagy akár pince is alkalmas lehet, csak gondoljuk át a megoldandó feladatokat. A lentiekben néhány tippet próbálunk nyújtani.

1: találjuk meg a megfelelő méretű helyet.

Mint fentebb írtuk, szinte bárhol lehet növényt termeszteni, nem árt azonban némi körültekintés. A növények magasságát figyelemmel kell kísérni! Míg szabadban a növény a földben gyökerezik, addig beltéren a padlón álló termesztő edényben kerülnek ültetésre a növények, ami 40-50cm magas is lehet. Ehhez számoljuk hozzá a növények magasságát, ami mindig egyedi. A világítás a mennyezetről belógatva, amíg kicsi a növény, nem gond, de gondolni kell arra, hogy a legtöbb fényforráshoz 50cm-nél közelebb nem kerülhet a növény, tehát a teljes belmagasságból el kell venni 1 métert. Ezzel a tartalékkal döntsük el, milyen növény fér el helyiségben. Ugyanígy számoljunk a növények terület igényével vízszintesen is. Kis helyen kis növény fog nőni, kis hozammal.

2: megfelelő anyagok a helyiségben.

Fontos, hogy a helyiség berendezése ne legyen táptalaja gombáknak, kártevőknek. Az a környezet, ami ideális a növénytermesztéshez, az ideális a kártevőknek is. A padló álljon ellen a nedvességnek (öntözéskor víz érheti a padlót), kerüljük a nyers fa burkolatokat, szőnyegpadlót, függönyöket. A növénytermesztés velejárója a kártevők elleni védekezés, ne nehezítsük meg a saját dolgunkat!

3: festés.

Bármily meglepő, minden “csepp” fény, ami nem a növényt éri, veszteség, amit a villanyszámlában fizetünk meg. Célszerű tehát a helyiség falait fehérre festeni, vagy fényvisszaverő anyaggal bevonni, hogy minden szórt fény visszaverődjön a növényeinkre. A legköltségesebb a növénytermesztés kapcsán a világítás energiaigénye. Okos megoldásokkal sokat spórolhatunk.

4: légtechnika.

Nem csak a megfelelő hőmérséklet biztosítása fontos szellőztetéssel, hanem az állandó légmozgás is. Viccesen hangzik, de a légmozgás a növények fitnesz terme. A légmozgásban erősödik meg a növények szára. Nulla légmozgás mellett sokkal gyengébbek lesznek a növények, akár ki is dőlhetnek a termések súlya alatt. Mindezek mellett a növények légzéséhez is szükség van légmozgásra, hogy a kilélegzett oxigént eltávolítsuk a levelek környékéről, különben nem tudnak CO2-t belélegezni.

5: víz, víz mindenhol.

A növényeinknek rengeteg vízre (és tápoldatra) van szüksége. Ezt pedig cipelni kell. Lehet, elsőre jó ötlet a padlásszoba, vagy egy pince, de annyira nem mókás naponta 10-20 liter vizet lépcsőn cipelni. A hidrokultúrás termesztésnél visszafelé is kell cipelni a vizet, mert rendszeresen cserélni kell a tápoldatot. Természetesen a vízigény növényenként más, a paradicsom nagyságrendekkel több vizet igényelhet, mint az eper, vagy a paprika.

6: padló védelem.

Mivel rengeteg vízzel dolgozunk, fontos a vízálló padlóbevonat. Nem, nincs olyan, hogy majd vigyázunk, nem öntjük ki. De, ki fog ömleni. Előbb vagy utóbb. A padló legyen peremes, vagy más megoldással víz-felfogó.

7: világítás.

Legfontosabb a világítás helyes megtervezése. A növénynek elegendő lesz a világítás fentről? Netán oldalról is világítsunk? Tervezzük meg a színhőmérsékletet, ha növekedés és termőre fordulás közt más fény kell, legyen hozzáférhető a lámpatest, hogy izzót cseréljünk. A fémhalogén lámpák brutális melegét elszívással kell eltávolítani. Javaslatunk minden esetben: nagy teljesítményű világítás fentről (LED lámpatestekkel), és oldalról bevilágítás álló fénycsövekkel vagy CFL lámpákkal. Szabadban a napsugárzás akár 1000W/m2 is lehet, nekünk ezt kell beltéri növénytermesztés esetén pótolni, ami nem mindig egyszerű.

8: felszerelés.

Több mindenre lesz szükségünk, mint elsőre gondolnánk. A világítás vezérléséhez időzítők szükségesek, a szellőzés vezérléshez pára és/vagy hőmérséklet érzékelők kellenek, ha van automata öntöző rendszer, akkor ahhoz is időzítők és/vagy talajnedvesség érzékelők is kellenek. Szükség lehet PH mérő eszközökre, és más vízminőség vizsgáló műszerekre is. Ez a rengeteg műszer időnként bonyolult elektromos szerelést igényel, amihez szakember is szükséges lehet. Ne feledjük, a növények által keltett nedvesség, páratartalom, és az elektromosság együtt életveszélyes is lehet, a barkács kötések pedig tűzveszélyesek lehetnek. Nem árt tehát előbb szakemberhez fordulni.

A fenti 8 tipp ne ijesszen el senkit. Egyszerűbb megvalósítani, mint elsőre tűnik. És ha mindig azt tartjuk szem előtt, milyen szép termés várható akár a leghidegebb téli napokon is, máris kárpótol minket a fáradságokért. Sok sikert!

A növénytermesztéshez javasolt növényvilágító lámpáink megtalálhatók az agrár-világítás.hu webáruházban

Posted on Hozzászólás most!

A fény meghatározása

A fény meghatározása

A fény nem más, mint fotonok által közvetített elektromágneses sugárzás. A növények a fényt elnyelik a pigmentjeiken és a fotoreceptoraikon keresztül. A növények a fényt a fotoszintézis láncreakciója során használják fel, melynek eredményeképp a fény energiája kémiai energiává alakul át. Ezenkívül a fény információt közvetít a növény számára a növény életteréről.

 

A színkép spektrumok definiálása

A színkép spektrumok definiálása összetett feladat. Léteznek ISO szabványok, de a növényi fotobiológia értelmezésében kicsit eltérünk ezektől a definícióktól. Például az ISO szabványban a vörös 610-760 nm-es tartományban tart, de a fotobiológiában a Sellaro (2010) által meghatározott 620-680 nm-es tartományt használjuk. Ráadásul a 650-670 és 720-740 nm-es tartományok kiemelkedően fontosak a számítások során, mint vörös/távoli vörös arány (Smith 1982).

 

PBAR

A PAR tartományon kívül, azaz 400 nm alatt (UV) és 700 nm feletti (FR) is kritikus jelentőségű információkhoz jut a növény. Ezek a sugárzások és egymáshoz viszonyított arányuk nagymértékben befolyásolják a növény növekedését. A nagyobb pontosság érdekében ezért a fotobiológiailag aktív sugárzás hullámhosszát 280 és 800 nm közé tesszük.

 

PAR

A PAR (Photosynthetically Active Radiation) a napsugárzás 400-700 nm-es tartományba eső része, amelyet a fotoszintetizáló organizmusok képesek felhasználni a fotoszintézis során. 400 és 700 nm között minden hullámhossz közreműködik a fotoszintézisben, emellett a különböző hullámhosszú fény információt közvetít a növény számára környezetéről.

 

R:FR

Vörös és a távoli vörös arány a fényspektrumban meghatározza az aktív és inaktív fitokrómok arányát. A vörös és távoli vörös arány az egyik legfontosabb információ a növény számára a környezetéről. Az árnyékban lévő növények hajlamosak hosszabb szárat és leveleket növeszteni a jobb fényviszonyok elérése érdekében, továbbá igyekeznek mielőbb magokat termelni (hajlamosak a korai virágzásra). Napfényben a vörös és a távoli vörös arány 1 az 1.2-höz, árnyékban ugyanez az arány 1 a 0.1-hez. Az alacsony vörös/távoli vörös arány magasabb aktív fitokróm számhoz vezet, amely a növény részéről nagyobb árnyék elkerülési választ generál. A vörös/távoli vörös arányt Smith (1982) meghatározása alapján (650-670 nm)/(720-740 nm) között írhatjuk le.

 

B:G  és CRY effektív energia sugárzás

A kék és zöld arány (B:G) meghatározza a kék fény reakciók hatékonyságát. Az árnyék elkerülésre (szár és levélnyurgulás) hatással van a kék és zöld arány.

  • Ha a B:G arány magas, a növény rövid ízközöket, sűrű levélzetet nevel.
  • Ha növekszik a zöld fény aránya a spektrumban, a fototropizmus gyengül, a növény nem lesz annyira sűrű, és a levél hőmérséklete enyhén nő a részleges sztómazáródás következtében.

A B:G fotonok arányát Sellaro (2010) meghatározása alapján (420-490 nm)/(500-570 nm) között írhatjuk le. A kriptokróm aktivitására (CRY2, kék fény receptor) szintén hatással van B:G arány, ha csökken a kék, és növekszik a zöld fény aránya, akkor a kriptokróm aktvitás értéke kisebb.

 

Pr:P

A Pr:P arányon a főként vörös fényt elnyelő (Pr) fitokrómok arányát értjük az összes (P) fitokrómhoz mérten, egy adott spektrumon mérve (úgy, mint fotostacioner állapot).  Vörös fény hatására a fiziológiailag inaktív, föként vörös fényt elnyelő (Pr) forma egy fiziológiailag aktív, távoli vörös fényt elnyelő (Pfr) formába alakul át. A Pfr is elnyel valamennyi vörös fényt, ezért vörös fény sugárzása esetén az egyensúlyi arány 85% Pfr és 15% Pr. A Pr fitokróm nagyon kevés távoli vörös fényt abszorbeál, ezért távoli vörös fényben 97% a Pr és 3% a Pfr a fitokrómok arányának egyensúlya.

 

Mesterséges fény emberi szemmel

Korrelált színhőmérséklet (CCT), színhőmérséklet (Kelvin)

Színhőmérsékletet használjuk a színek arányainak leírására a fényspektrumban. Általánosságban az érték csak fehér fénynél értelmezhető, amely a vöröses-narancssárgán keresztül a kékesfehér fényig terjed. Az alacsony színhőmérsékleti, azaz 2700-3000 K-ig terjedő tartományban meleg fehér, 4000 K közelében természetes fehér, az 5000 K felett hideg fehér fényről beszélünk.

 

CRI

A színvisszaadási index, amely egy mennyiségi érték, megmutatja egy adott fényforrás színvisszaadási képességét összehasonlítva a tökéletesnek vagy természetesnek tekintett fényforrással. A CRI index alkalmazható annak mérésére, hogy mennyire kényelmes a munkavégzés az ember számár adott megvilágítású környezetben. 50-es CRI érték alatti megvilágítás esetén a helyiségben kellemetlen hosszú ideig tartózkodni. A HPS fényforrások (nagynyomású nátriumgőz lámpák) 20-40 CRI értékkel rendelkeznek, típustól függően. A hagyományos vörös-kék LED fényforrások CRI értéke 0!

 

A növénytermesztéshez optimalizált mesterséges fényforrásokat keresse webáruházunkban!

 

Posted on Hozzászólás most!

A városi ember növényei

A városi ember növényei

 

Bálint Gazda a XXI. században is gondolatot ébreszt

 

Októberben a Forbes Flow rendezvényen jártunk az Akváriumban. Inspiráló előadók, érdeklődő közönség, remek szervezés, évről évre javuló színvonalú lebonyolítás.

A tempó pörgős, de mégsem rohanunk el a fontos információk mellett. És nem csak azért lassítunk most egy kicsit, mert Bálint György 99 éves – még mindig öröm hallgatni és tanulni Tőle -, hanem mert nagyon fontos, amire emlékeztet minket.

Az Ablak című televíziós magazin kertészeti rovata elsősorban a városi embernek szólt, aki kevés szabadidejét a hétvégi telken töltötte. Kiragadta a mindennapokból a növények gondozása, ritmust váltott a mindennapokhoz képest, zöldséget, gyümölcsöt, fűszert és virágot nevelt.

Mára kevés hétvégi telek, kiskert szolgálja ezt a célt. Az üdülőövezetek beépültek lakóházakkal, a nyaralók körül legfeljebb pázsit+tuja kombinációt tartunk karban zajos gépekkel.

Aki időről időre mégis kiszakadna a mókuskerékből, szívesen szemlélné, ahogyan a növények az éves ciklusuknak megfelelően fejlődnek, változnak, és élvezni szeretné a saját kezűleg nevelt ízeket, illatokat, annak a technológia lehetővé teszi, hogy otthonában kertészkedjen. Télikertben, háztetőn, beépített teraszon, vagy akár a konyha falán, mesterséges világítással, igény esetén a föld, mint közeg kiváltásával becsempészhetjük a zöldet az életünkbe. Éljünk vele!

Nézzen körül webáruházunkban, válogasson a lámpák, termesztő berendezések, tápoldatok között, és valósítsa meg a saját városi kertjét!

 

 

Posted on Hozzászólás most!

A növény növekedése

A növény növekedése

A növény megfelelő növekedése nem csak fotoszintézis kérdése. Fontos információkat hordoz a növény számára a PAR, és az azon kívül eső tartományok is. Fontos az UV-B és UV-A (280-400 nm), a távoli vörös fénytartomány 400 nm felett, valamint ezek kombinációja, pl. a kék és zöld fény aránya, és különösen a vörös és távoli vörös arány. Ezek a tartományok és arányok szolgáltatják a növény számára az információt a környezetéről. Például a vörös:távoli vörös arány változása alapján képes a szomszédos növények érzékelésére, erre a növény esetleg szárnyúlással reagálhat a lehető legtöbb fény elérése érdekében. Tehát pontosabb a fotobiológiailag aktív sugárzás felső határának meghatározása 800 nm-ben.

Vizsgálni kell az információt, amit a fény minősége nyújt a növénynek, és azt, hogy mihez kezd a növény a biztosított erőforrásokkal. Levelet hoz, virágot, gyökereket növeszt, vegyületeket termel, vagy mindezeket a kedvező összeállításban? Elősegíti a spektrum a kívánt eredményt? Mi a termesztő célja?

 

Mesterséges fény biztosítása

A legtöbb kertészeti LED eladó kész (polcról értékesített) vörös, kék, távoli vörös és fehér LED-eket használ. Azt állítják, hogy a vörös és kék kombináció megfelel a növény növekedéséhez, csak mert lefedi a klorofill elnyelési görbéjének két tartományát. Tévednek, amikor azt sugallják, hogy a többi pigment is ezt a sugárzást nyeli el. Bármilyen teszt vagy kutatás nélkül termesztő lámpaként árulják ezeket a berendezéseket, következésképpen a vevő magára marad azzal a kérdéssel, hogy a növényei miért nem nőnek, vagy virágoznak úgy, ahogy várta.

A fényminőség ellenőrzése, és annak ismerete, hogy a spektrumnak melyik része és melyik kombinációja vesz részt a különböző folyamatokban, lehetővé teszi a növény növekedésének szabályozását, és a kívánt cél elérését. Lehet ez a csírázás, virágzás beindítása, szár megnyúlása, stb. Egyes csúcsértékek nem befolyásolják a növényt megfelelően, és az elnyelési csúcsokon adagolt mikromól-löket energiapazarlás.

Kritikus még a fény egyenletes eloszlatása. Részletes megvilágítási szimulációs programok tájékoztatnak arról, hány darab lámpa szükséges egy adott területre, és hogyan kell elhelyezni őket, hogy biztosítsuk az egységes és optimális fényeloszlatást.

Kérje tanácsunkat, hogy a legalkalmasabb darabokat választhassa ki webshopunkból!

 

Posted on Hozzászólás most!

Jó növény, jó fény

Jó növény, jó fény

A növényeknek szükségük van fényre. Nem mindegy, milyen növényről és milyen fényről beszélünk.

A jó növény meghatározása nem a növényről szól, hanem a termesztőről és a piaci célkitűzéséről. A salátatermesztő számára a jó növény rövid idő alatt ér el nagy zöldtömeget, szép, ízletes, és hosszan eláll a polcon. A salátatermesztő nem akar virágzást, inkább késleltetni akarja azt, vagy teljesen kizárni. A növénynemesítést végző szakember számára a gyorsan virágzó és sok magot hozó saláta értékes lehet, az ő esetében a virágzás fénnyel előidézhető. A rózsatermesztő számára a jó növény gyorsan megnő eladható méretűre, nagy virága van és erős szára.

Vizsgálni kell tehát, hogy milyen információt közvetít a fény a növénynek, és azt, hogy mihez kezd a növény a biztosított erőforrásokkal: levelet hoz, virágot, gyökereket növeszt, vegyületeket termel, vagy mindezeket a kedvező összeállításban? Elősegíti a kiválasztott spektrum a kívánt eredményt? Mi a termesztő célja?

A LED technológiás fényforrások számos szempont szerint szabályozhatók. A sugárzott fényspektrum, az ideális lámpatest és a megfelelő vezérlés a mezőgazdasági célkitűzésekkel összhangban kiválaszthatók.

A fény teljesítménye nem csak az elektromos hatékonyság szempontjából mért érték lehet, számolni kell azzal az értékkel is, amit a termesztő számára nyújt. Termékeinkkel nem csupán a fotoszintézis intenzitás maximumát célozzuk meg, hanem optimalizálni szeretnénk az időt és költséget, amely mellett a lehető legnagyobb értéken eladható, vagy felhasználható növény előállítható.

 

Részletesebben a fény és a növény viszonyáról itt!

Növények számára optimalizált fényforrások megvásárolhatók itt!

Posted on Hozzászólás most!

A drogbárók zsebébe is belenyúlhatunk

A drogbárók zsebébe is belenyúlhatunk

 

Ki finanszírozza a grow ledek technológiai fejlesztéseit?

A mezőgazdasági célokra kifejlesztett LED világítási rendszerek fejlesztése tőkeigényes, de ígéretes. A tesztek, kísérletek hónapokig tartanak a növények élettartamától, fejlődési szakaszaitól függően. Kiértékelésük szakértők (biológus, kertész, stb.) közreműködését teszik szükségessé. A sikeres fejlesztés eredménye azonban nem csupán egy fogyasztási cikk, hanem lehetőség a hosszú távú profitnövelésre az agráriumban. Felismerték ezt a tengerentúli és nyugat-európai befektetők és befektetési alapkezelők.

 

Fényforrást fejlesztők és forgalmazók feltőkésítése

Az Egyesült Államokban és Kanadában jelenleg piacvezető lámpaárusító cégek kockázati tőke segítségével először brand-et építettek. Az első köröket többek közt a Morgan Creek Capital Management, a Mercury Fund, a New Enterprise Associates és a Syngenta Ventures finanszírozta. Kérdés, hogy mennyire korrekt a felhasználóval szemben, hogy kutatásokra, technológiai fejlesztésre csak ezután áldoznak.

A Y Combinator angyalbefektetőként vonta speciális programjába az egyik grow LED fejlesztő amerikai startup céget. A program lényege, hogy a kiválasztott csapatok számára 3 hónapon keresztül megfelelő körülményeket biztosítanak a Szilícium-völgyben ahhoz, hogy a fejlesztők csak a termékükre vagy technológiájukra fókuszálhassanak. A 3 hónap elteltével sem engedi el az YC az „inkubált” cégek kezét. Megtanítja őket befektetőkkel tárgyalni a későbbi fázisokban, megszervezni az időrabló papírmunkát és jogi ügyintézést.

 

Vezérlő szoftverek, integrált kertészeti alkalmazások, kutatási programok

A kapcsolódó termékek és szolgáltatások finanszírozása is elősegíti a növénytermesztő LED technológia fejlődését. A Mousse Partners a mezőgazdasági lámpák mellett mezőgazdasági folyamatok automatizálásának fejlesztésébe is fektet. A Cultivian Sandbox Ventures befektetései a víz- és energiatakarékos élelmiszertermelést, valamint az ehhez kapcsolódó kutatásokat célozzák meg.

A LED világítás precíziós szabályozhatóságával tökéletesen illeszkedik ezekbe a projektekbe, és a tapasztalatoknak hasznát veszik a grow LED fejlesztők is.

 

Kiugró lehetőségek a marihuána termesztők közreműködésével

Néhány agrár ledes cég az elmúlt két év során arra lett figyelmes, hogy újabb befektetési körben találta magát. Az a lámpaárus, aki az amerikai piacon stabil marketinggel és menedzsmenttel van jelen, szinte el sem tud ugrani cannabis termesztés felé áramló dollármilliók elől. A kockázati tőkének az orvosi marihuána termesztés finanszírozásában kulcsszerepe van, mert amíg a törvényi szabályozás államonként eltér, a banki hitelezés nem járható út.

Korábban más területeken mozgó befektetők is megjelentek a kenderfarmok és beszállítóik körül. Aubree Arias, a Greenleaf Joint Ventures társalapítója évek óta próbálja meggyőzni szűkebb és tágabb környezetét az orvosi marihuána jótékony hatásáról. Úgy véli, befektetése a termesztő cégekbe katalizátorként hathat a jó hír terjedésére. Véleménye szerint a jelenlegi piaci helyzet egyfajta „zöld forradalom” rendkívül gyorsan zajló folyamatokkal, és a gyors megtérülés lehetőségével.

Alex Thiersch a Salveo Capital-tól azért szállt be a cannabis-üzletbe, mert nagy lehetőséget lát abban, hogy részt vehet az iparág felépítésében, kialakításában. Kihagyhatatlannak érezte, hogy beleavatkozhat a szeme előtt zajló folyamatba, formálhatja a piac körvonalait.

Leslie Bocskor (Electrum Partners) egyenesen történelmi jelentőségűnek érzi, hogy a teljes folyamatot átláthatjuk az elejétől, a társadalom, a törvényhozás, a piaci szereplők szempontjából, a technológiai fejlődésen keresztül a sztenderdek felállításáig. A szektorban tevékenykedők részéről mindennél fontosabbnak tartja a professzionális, tiszta, példaértékű munkát, mert az iparág működése során komoly összegek irányíthatók át a feketepiacról a statisztikai kimutatások számára is látható pénzáramlásba.

 

 

Források: angel.co, cashinbis.com